Slide background
Slide background

Společné letní soustředění

ls 2016První sprnový týden patřil společnému soustředění našeho oddílu, oddílu ASP a FCS. Příjezd do školy v přírodě - Sklárna u Žihle byl naplánován na nedělní podvečer, tudíž jsme mohli po večeři ještě vyrazit na malou seznamovací procházku s okolním lesem.

A v pondělí ráno to už vypuklo naplno. Po „bohaté“ snídani se děti rozdělily na dvě základní skupiny – začátečníky a pokročilé. První skupinu začátečníků si vzali na starosti především Marcela, paní vychovatelka Dáša a Jirka K. Jejich hlavním úkolem bylo tyto děti seznámit se základním měřením na dvoumetru, procvičováním osmdesátky aby se v lese nebáli a věřili rádiu. Proto běhali hvězdice s oběma rádii, linie, krosy a podobně.

Pokročilejší borce si měli na povel Jitka, Jarda a Jirka R., kteří se snažili u svých svěřenců zlepšit práci s mapou a buzolou, odhalit jejich nedostatky a ty následně odstranit. Proto připravili pro své svěřence například padesátikorunový závod, klasiku na dvoumetru, sprint, hvězdice a orienťák. Pro všechny však byl největším zážitkem „Žihelský masakr“. To se do lesa na prostor cca 100x100m umístilo deset osmdesátkových vysílačů (5 normálních a 5 rychlých) vysílajících na dvou frekvencích na klasické minutové relace. Ti zkušenější po startu měli najít všechny vysílače v libovolném pořadí, ti menší nejdříve pomalé a až pak rychlé vysílače. A když bylo v prostoru třeba závodníků, tak to pak byl ten pravý masakr, jak tam různě pobíhali všichni ze strany na stranu, skoro až chaoticky a přitom přesně tak, jak měli!

Čtvrtek byl dnem bez rádií. Dopoledne jsme vytáhli kola a vyrazili na cyklovýlet. Rozděleni do čtyř skupin dle výkonnosti jsme vyrazili na cestu. Ta netrvala moc dlouho, protože většinou jsme jeli z kopce a za hodinku a půl jsme dorazili do cíle do Chyše. Před místním pivovarem jsme odložili a srovnali kola, která pak většina dospělých řádně hlídala. Všichni ostatní se vydali na prohlídku místního krásného zámku. Mezitím přijelo zásobovací auto s balíčky s jídlem na které se všichni těšili a po prohlídce se na ně vrhli jako hladoví vlci. Po nezbytném nákupu suvenýrů jsme se vydali na cestu zpět. Ta probíhala poměrně hladce, jelikož jsme dost dlouho jeli víceméně po rovině. Poté se nám však postavil do cesty ohromný kopec, na který jsme museli dost dlouho a namáhavě kola vytlačit. Pak už to byla zase pohoda dojet do Sklárny. Po příjezdu nám zbývalo ještě dost času do večeře a tak jsme využili krásného počasí a vyrazili vykoupat se do blízkého rybníku. Večer, zatímco jsme opékali buřty, si skupinka čtyř (skoro)dospělých připravila noční orientační běh, jehož start byl hned po setmění. Mladší se vydali hledat kontroly po dvojicích, starší pak jednotlivě. A cestou byla možnost potkat i „strašidla“.

V pátek odpoledne se konala olympiáda. Po slavnostním nástupu reprezentantů a proslovu funkcionářů přiběhla štafeta s olympijskou pochodní, která zapálila slavnostně olympijský oheň a hry byly zahájen. Bylo připraveno celkem šest soutěžních disciplín – sprint, orienťák, foxoring, dvoumetr, osmdesátka a kros, kterých se zúčastnili borci celkem z pěti zemí. Všichni aktéři podali výkony na hranici svých možností, popasovali se s nástrahami jednotlivých disciplín v duchu fair play a nakonec se nejúspěšnější výpravou stali reprezentanti Dederónova!

V sobotu navečer nás na Sklárně přijeli vystřídat robáci z Chebu a než jsme v neděli odjeli, tak jsme dopoledne uspořádali štafetové závody dvojic. Vzhledem k tomu, že my jsme už měli týdenní soustředění za sebou, tak nebylo žádným překvapením, že nám Chebáci nestačili a my prodali vše, co jsme se za ten týden naučili a natrénovali. Teď už jen nepolevit v dalším tréninku a na závodech všichni uvidí, jak nám to krásně jde.

PS: Nesmíme také zapomenout pochválit Jitku, jejíž výchovné pohádky před spaním měly neuvěřitelnou, téměř stoprocentní sledovanost a všichni se na ně těšili.

Podporují nás

Městský obvod Pardubice II