Slide background
Slide background

Pohár přátelství 2016

pp 2016Poslední víkend v říjnu jsme se z celé republiky sjeli do Sušice, abychom se zúčastnili posledních letošních závodů. Jako již tradičně se na závěr sezony konal Pohár přátelství, který pořádá Foxklub. Letos se konal již 40. ročník tohoto závodu. Pořadatelé využili pátečního svátku a ke dvěma klasikám přidali ještě mistrovství republiky ve foxoringu.
Po tom, co jsme všichni úspěšně dorazili na místo (některým sice málem ujel poslední autobus z Prahy, protože cesta ze Stahova trvala nečekaně dlouho) jsme se ubytovali v domově mládeže a využili jsme tréninku na obě klasiky. Kdo se na trénink vykašlal, musel o to více ladit při závodě.

V pátek pro nás pořadatelé připravili přátelskou osmdesátku. Na start, nedaleko hradu Kašperk, jsme postupně odjeli třemi autobusy a zbytek cesty na start jsme došli pěšky. Bylo pěkné slunečné počasí a tak jsme nebyli jediní, kdo se dneska ke Kašperku vypravil. Jelikož jeden ze startovních koridorů vedl přímo ke hradu, tak jsme hled po startu předbíhali několik skupinek turistů. Někteří málem ani nestíhali uskakovat, jak rychle jsme se kolem nich prořítili. Tratě nebyly záludné, takže v pátek to bylo hodně o běhu. Dětské tratě byly povětšinou v hezkém lese. Závodníky s rychlými kontrolami čekalo na trati překvapení. Ideální postup vedl přes louku, kde byl ohradník se stádem krav. Většina z nás se jich ale nezalekla a raději volila kratší cestu ohradou místo obíhání louky bažinami. Na závěr závodu už nás čekal jen výběh do kopce k majáku a pak hurá do cíle.
První místo na osmdesátce vybojovala Johanka. Druhé místo obsadili Klára, Kuba Klec a Ondra. Na třetím místě se umístili Bětka, Jitka a Kuba Křen.

V sobotu po snídani nás autobus odvezl na již známé místo. Start dvoumetru byl na stejném místě jako cíl páteční osmdesátky. To jsme však ještě netušili, co si pro nás pořadatelé připravili: nepřátelský dvoumetr! Běželo se na stejné mapě jako v pátek, ale využila se více její severní část. Závodníci s rychlými kontrolami se dostali na dohled hradu Kašperk, někteří nešťastníci bloudili i v kamenném poli v jeho těsné blízkosti. Kravám jsme se sice v sobotu vyhnuli, zato jsme narazili na několik nepříjemných bažin a hustníků, které nám komplikovali zejména postup z kontroly R5. Dvoumetr tak nějak moc neměřil, a tak jsme v lese více či méně bloudili. V cíli pak probíhaly vášnivé debaty, kde všude že jsme to ty kontroly hledali. Asi nebyla jediná část mapy, kde by se nikdo neobjevil. Některým závodníkům ani mapa formátu A3 nestačila, a bloudili i mimo ni.

Dvoumetr byl opravdu těžký. Směrné časy byly ve většině kategorií výrazně překročeny. V některých kategoriích stačila na bednu i nenalezená kontrola. Celkově bylo 6 závodníků bez jediné nalezené kontroly a 12 dalších po limitě. Se závodem si nejlépe poradili Johanka s Ondrou, kteří obsadili první místo. Druhé místo vybojovala Bětka, na třetím místě se umístil Kubin.

Před sobotním vyhlášením byl ještě krátký kulturní program na oslavu 40. ročníku Poháru přátelství. Herecké zastoupení měly téměř všechny oddíly, hlavní roli ztvárnila Jitka. Po vyhlášení, ještě před návštěvou místního minipivovaru, se konal trénink na nedělní foxoring.

V neděli nás pořadatelé odvezli na jinou mapu, na níž byly dva velké kopce oddělené loukami. Byl to přátelsky postavený foxoring s nepřátelským koridorem přímo do kopce. To už jsme ale věděli z pokynů, že koridor bude „do kopce, do lesa, do ...“. Nakonec nás však dovedl na první kontrolu. Do kopce se moc běžet nedalo, tak bylo alespoň více času na přemýšlení nad ideálním pořadím. V lese bylo 11 kontrol, takže bylo o čem přemýšlet. Ve výsledku nebyl koridor tak strašidelný, jak ze startu vypadal. Pak už zbývalo jen běžet, co to šlo a trochu při tom mapovat. Doběh do cíle byl z kopce, a tím skončil nejen závod, ale i letošní sezona.

První místo na mistrovství republiky obsadila Johanka. Druhé místo vybojovali Jitka a Kuba Klec. Třetí místo obsadili Klára s Ondrou.
Na poháru se již tradičně vyhlašuje i celkové pořadí, které se určí součtem časů ze všech závodů. Letos ho hodně ovlivnil dvoumetr, kde byly největší časové rozdíly mezi závodníky. První místo získala s přehledem Johanka, když ovládla všechny tři závody. Na druhém místě se umístili Bětka a Ondra. Třetí místo získali Jitka, Kuba Klec a Kubin.

Závody se vydařili a všichni se už těšíme na příští, již 41. ročník, který se bude konat na přelomu září a října příštího roku.

Výsledky a mapy jsou na webu přáteláku: http://pratelak9.webnode.cz/download2/
Fotky od Honzy Černohorského jsou na Flickru: https://goo.gl/YeYciH

Podporují nás

Městský obvod Pardubice II